Nippon Budo Sport – Potop de medalii la „Bucharest Challenge Cup” – Karate Kyokushin

Credit Photo: Tulcea Noastra

Sâmbătă 14 octombrie 2023 în Complexul Sportiv ” Apollo” din Bucureşti a avut loc ediţia a 10 – a a competiţiei internaţionale ” Bucharest Challenge Cup ” , evenimentul a fost organizat foarte bine de Clubul Budo Gym Bucureşti, preşedinte Shihan Gruia Docan sub auspiciile Federaţiei Romane de Karate Kyokushin. La startul competiţiei s-au înscris 470 de sportivi din 49 de cluburi din 12 ţări ( Spania, Austria, Ungaria, Bulgaria, Ucraina, Turcia, Republica Dominicana, Republica Moldova, Cehia, Israel, Tunisia şi România).

Clubul Nippon Budo Sport a participat cu un lot de 22 de sportivi iar Palatul Copiilor Tulcea cu 7 sportivi, la sfârşitul competiţiei în funcţie de rezultatele obţinute Nippon Budo Sport s-a clasat pe locul 3 cu un total de 19 medalii obţinute din care 8 de aur, 4 de argint şi 7 de bronz, iar Palatul Copiilor Tulcea pe locul 22 cu un total de 4 medalii din care una de aur şi 3 de bronz.

@ Loc IV Strâmbeanu Ştefan, U 14, – 40 kg;

După cum am mai scris, un concurs foarte bine organizat cu cluburi participante foarte puternice cu sportivi foarte bine pregătiţi, mulţi dintre ei făcând parte din loturi naţionale ( România, Spania, Bulgaria, Ucraina , Ungaria). Deoarece în luna noiembrie participăm în Olanda la campionatul mondial, acest eveniment a fost ultima verificare pentru Vlad, Albert, Irina şi Delia. Ei s-au comportat foarte bine se vede şi în rezultate, toate meciurile le-au câştigat cu ippon ( ko), sper că şi în Olanda să facă o figură frumoasă.

Sportivii cei mici au luptat bine, foarte determinaţi să câştige, au făcut meciuri frumoase şi spectaculoase, mulţi vin după o pauză lungă ( 3 luni ) după vacanţă de vară şi le-a fost un pic mai greu deoarece nivelul concursului a fost foarte ridicat.

Pentru sportivii de la Palatul Copiilor Tulcea acest concurs a fost o adevărată provocare deoarece suntem la început şi este foarte greu să te pui cu cluburi consacrate din România şi să aduci şi rezultate, bravo copii!!

Felicitări maxime sportiviilor participanţi indiferent de rezultat, au dovedit că sunt sportivi excepţionali. şi mulţumesc părinţiilor pentru că se implică să susţină copii pe această cale a artelor marţiale care este un drum foarte greu.

Comunicat sensei Pănuţă Nicolaie – Nippon Budo Sport

Articolul Nippon Budo Sport – Potop de medalii la „Bucharest Challenge Cup” – Karate Kyokushin apare prima dată în Tulcea noastra.